F1 czyli Formuła 1

bilety VIP
Wyjazdy na turnieje tenisowe
Wyjazdy i bilety na mecze FC Barcelona

F1 czyli Formuła 1

Historia Formuły 1 (F1) sięga czasów sprzed II Wojny Światowej, jednak regularne zawody Mistrzostw Świata F1 odbywają się od roku 1950. Wówczas zawody F1 zdominowane były przez samochody z fabryk Alfa Romeo, Ferrari, Mercedes i Maserati. W późniejszych latach marki samochodów F1 zmieniały się, a jedyną, która przetrwała w F1 do dzisiaj jest Ferrari. Obecnie najbardziej liczą się bolidy ze stajni Ferrari, McLaren i BMW Sauber.

Zasady F1 określane są przez Fédération Internationale de l'Automobile (FIA), na której czele stoi Max Mosley. Ważną osobistością w świecie F1 jest także Bernie Ecclestone, który jest prezesem Formula One Management – komórki odpowiedzialnej za stronę finansową przedsięwzięcia F1.

Przez prawie 60 lat historii F1 bolidy ulegały zmianom. Nowoczesne pojazdy F1 przypominają nieco te sprzed lat, jednak ich możliwości są nieporównywalnie większe. Obecnie bolidy F1 muszą spełniać bardzo restrykcyjne wymagania FIA. Są to pojazdy aerodynamiczne, z otwartym nadwoziem, w którym jest tylko jedno miejsce. Koła bolidu F1 znajdują się poza linią nadwozia, a spoilery umieszczone są z tyłu i z przodu pojazdu. Serce bolidu F1 – silnik – umiejscowione jest tuż za fotelem kierowcy. Moc silnika V8, o pojemności 2400 cm3, wynosi 750 KM, a wskazówka obrotomierza może pokazać 19000 obrotów na minutę!

Ciekawie rozwiązano skrzynię biegów w pojazdach F1. Przy tak potężnym silniku i bardzo dużych prędkościach, jakie osiągają kierowcy, ciężko byłoby im zmieniać biegi i jednocześnie kontrolować pojazd F1. Dlatego też sekwencyjne skrzynie biegów są półautomatyczne i mają maksymalnie 7 biegów oraz jeden bieg do cofania. Łopatki do zmiany biegów bolid F1 ma obok kierownicy i w ten sposób kierowca może zmieniać biegi bez odrywania rąk od kierownicy. Trzeba podkreślić, iż pojazdy F1 osiągają zawrotne prędkości – w niecałe 3 sekundy można je rozpędzić do 100 kilometrów na godzinę. Jednocześnie czas hamowania przy prędkości 290 km/h to niecałe 4 sekundy.

Bolidy F1 na zawodach Formuły 1
Bolidy F1 poszczególnych stajni są do siebie podobne i choć na pierwszy rzut oka można nie dostrzegać różnic, to dla specjalistów są one oczywiste. Każdy zespół pracuje nad udoskonaleniem swoich pojazdów, oczywiście wszystko zgodnie z wymaganiami przepisów F1. A ponieważ nie wolno sprzedawać swoich pomysłów konkurencji, jedne zespoły F1 podglądają drugie. W ten sposób dobre pomysły szybko się upowszechniają, powodując, iż bolidy F1 stają się do siebie coraz bardziej podobne.

Najbardziej emocjonującą chwilą w całym wyścigu jest moment startu bolidów F1. Silna adrenalina udziela się wszystkim zgromadzonym, bowiem od dobrego startu zależy dalszy przebieg wyścigu F1. Dlatego też kierowcy F1 muszą być wyjątkowo skupieni. Ogromne emocje towarzyszące stratom bolidów F1 udzielają się każdemu – zarówno widzom na trybunach, jak i tym przed telewizorami oraz w szczególności członkom ekip poszczególnych stajni F1.

Zawody F1 cieszą się na świecie ogromną popularnością. Na wyścigi ściągają tłumy kibiców rządnych wrażeń. Sport ten zyskał także popularność wśród elit i sław z pierwszych stron gazet, które przybywają na tory F1, aby poczuć emocje i adrenalinę. Ogromna popularność F1 niesie ze sobą ogromne kwoty pieniędzy. F1 jest jednym ze sportów generującym olbrzymie dochody i nie mniejsze wydatki, jednak jak w każdym sporcie, tak i w F1 liczą się głównie emocje i radość, jakiej dostarczają kolejne wygrane.